|
English
 
چهارشنبه ٢٧ تير ١٣٩٧ |
 

ورود کاربران
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
[عضویت]
اخبار > مراسم گرامیداشت روز درختکاری برگزار شد


  چاپ        ارسال به دوست

مراسم گرامیداشت روز درختکاری برگزار شد

همزمان با هفته منابع طبیعی و روز درختکاری مراسم کاشت درخت با حضور بابایی، بخشدار قیامدشت و نصرتی معاون مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان ری در شهرک صنعتی خاوران برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی شرکت شهرک های صنعتی تهران، در این مراسم بخشدار قیامدشت با بیان اینکه شهرک صنعتی خاوران در میان شهرک های واقع در منطقه اهمیت بیشتری برای توسعه قضای سبز قائل است اظهار کرد: تلاش مدیران این شهرک صنعتی برای بهبود شرایط زیست محیطی شهرک قابل تقدیر است. بابایی گفت: در بخشداری قیامدشت بیشتر توجه ما به این است که روستاهای اطراف از مسائل زیست محیطی ناشی از حضور شهرک های صنعتی منطقه آسیب نبیند و بر همین اساس یکی از محدودیت هایی که برای شهرک های صنعتی قائلیم بهبوبد وضعیت مدیریت پسماند است.
وی ضمن هشدار نسبت به آسیب های احتمالی پسماندها برای روستاهای اطراف منطقه اظهار کرد: جای تاسف دارد که در 8 سال دولت گذشته هیچ تحرکی در این شهرک صنعتی احساس نشد اما در دوره جدید اقدامات مناسبی برای توسعه شهرک انجام شده است.وی افزود: بخشداری به عنوان نماینده عالی دولت در منطقه ضمن تاکید بر پشتیبانی همه جانبه از شهرک های صنعتی حساسیت ویژه ای در حفظ حقوق روستاییان اطراف دارد.
معاون مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان ری نیز در این مراسم با بیان اینکه بدون کمک مردم قادر به حفظ و توسعه منابع طبیعی نیستیم اظهار کرد: با هدف اتکا به نیروهای مردمی برای حفظ منابع طبیعی شعار امسال هفته منابع طبیعی را «با مردم، برای مردم» قرار دادیم. نصرتی ضمن بیان اینکه باید فرهنگ حفظ منابع طبیعی را توسعه دهیم اظهار کرد: در این راستا آنچه ما را کمک می کند هدفگذاری در آموزش و پرورش است. وی با تاکید بر لزوم اصلاح فرهنگ منابع طبیعی از سطح مدارس اظهار کرد: اگر قرار باشد این مسائل را از سنین بالا شروع کنیم اصلاح فرهنگ به سختی انجام می شود.
معاون مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان ری  با بیان اینکه روز در ختاری روز مقدسی است اظهار کرد: هم در آیین ملی و هم در آیین مذهبی سفارشات زیادی در مورد درختکاری شده است.نصرتی با بیان اینکه از سال 1370 تا 1390 حدود 1 میلیون و 600 هزار اصله نهال در شهرستان ری توزیع شده است اظهار کرد: اگر نصف این میزان نهال کاشته  و نگهداری می شد وضعیت شهرستان به کلی تغییر می کرد. وی افزود: این مشکلات نشان می دهد که در نگهداری درختان کوشا نیستیم و حقوق بیت المال نیز در این میان ضایع شده است.
نصرتی از شناسایی 98 درصد اراضی ملی شهرستان ری خبر داد و گفت: در این شهرستان 145 هزار هکتار زمین مرتعی داریم که 100 هزار هکتار آن تحویل طرح های مرتع داری شده است.وی افزود: برای مقابله با بیابان زایی نیز طرحی را به مساحت 10 هزار هکتار در دست تهیه داریم. نصرتی با تاکید بر لزوم حفظ منابع طبیعی اظهار کرد: در سال های اخیر بروز مشکل ریزگردها و خشکسالی ها نشان می دهد که نیازمند توجه بیشتری به منابع طبیعی هستیم. 
 در ادامه مراسم مدیرشهرک صنعتی خاوران ضمن بزرگداشت روز درختکاری اظهار کرد: شهرک صنعتی خاوران  که از جمله شهرک های مصوب دولت است در وسعت 380 هکتار در محدوده کوره های آجر پزی جانمایی شده است اما حدود 13 سال است که دچار رکود شده است. کرمی با بیان اینکه در چند سال اخیر برنامه هایی برای تغییر شرایط به سمت رونق پیش بینی شده است اظهار کرد: به منظور ایجاد رونق و همچنین توجه به مسائل زیست محیطی به دلیل نزدیکی به تهران این شهرک از فاز صنعتی خارج شده و وارد فاز کارگاهی شده است.
کرمی نزدیکی به شهر تهران را یکی از ویژگی های خاصی شهرک صنعتی خاوران عنوان کرد و گفت: این شهرک تقریبا در بافت شهری تهران واقع شده است و  نزدیکی آن به بازارهای هدف هزینه تمام شده را برای صنعتگران کاهش می دهد. وی وجود چاه آب، شبکه برق و بستر فیبر نوری را از امکانات زیرساختی این شهرک برشمرد و گفت: بر اساس رویکرد شرکت شهرک های صنعتی تهران احداث 50 واحد کارگاهی در 3 تیپ مختلف را در دستور کار قرار دادیم که اکنون 90 درصد پیشرفت داشته است.
مدیر شهرک صنعتي خاوران با اشاره به استقبال مناسب صنعتگران از واگذاری واحدهای کارگاهی این شهرک اظهار کرد: در بدو اعلام واگذاری 3 قرارداد بسته شده و این استقبال نوید دهنده واگذاری کل واحدها در نیمه نخست سال 97 است. وی بهره برداری کامل از شهرک صنعتی خاوران را از جمله برنامه های شرکت خدماتی در دو سال آینده اعلام کرد و گفت: راه اندازی این شهرک علاوه بر اینکه اثرات مفیدی برای مناطق اطراف خواهد داشت زمینه بالندگی شهرک های خصوصی اطراف را هم فراهم می کند. گفتنی است در پایان این مراسم چند اصله نهال به صورت نمادین توسط مسئولان کاشته شد.


١٤:٣٦ - چهارشنبه ١٦ اسفند ١٣٩٦    /    شماره : ١٤٩١    /    تعداد نمایش : ٢٥٣